Październik 2022

PE Kadetów: 5 lokaty Brzuszczyńskiego i Jesionek

Szymon Brzuszczyński (-73kg) i Maria Jesionek (-57kg) zajęli 5 lokaty w Pucharze Europy Kadetów w słoweńskim mieście Koper.

W walkach o brązowe medale Szymon Brzuszczyński przegrał z Serbem Filipem Ivoviciem, a Maria Jesionek z Niemką Marley Garland.

W poprzednich pojedynkach Szymon Brzuszczyński wygrał z Chorwatem Vasiciem, Słoweńcem Blażem Vadnjalem Stojanoviciem, Serbem Djordje Jakimovskim i w ćwierćfinale z Izraelczykiem Arelem Koczinskim. Przegrał w półfinale z Kanadyjczykiem Lashą Tsatsalashvilim.

Mistrzostwa Polski Młodzików: bliźniaczki Potok ze złotym i srebrnymi medalami

Broniąca tytułu Natasz Potok (MOSiR Tuchów) zdobyła złoty medal, a jej siostra Nina Potok (MOSiR Tuchów) wywalczyła srebro w kategorii -44kg w Mistrzostwach Polski Młodzików, które zakończyły się w Kielcach. To judoczki urodzone w 2007 roku.

Bliźniaczki Potok rozpoczęły treningi judo w Tuchowie w wieku 7 lat. Najpierw trenowały pod okiem Krzysztofa Guta, a następnie z Markiem Srebro. Są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie.

Minimalna porażka Polaków z Austriakami w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy

Reprezentanci Polski prowadzili z Austrią 2:0 i 3:1, ale ostatecznie niestety przegrali 3:4 po dogrywce w 1/8 finału turniej drużyn mieszanych w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Sarajewie.

W poszczególnych pojedynkach Kinga Wolszczak (+70kg) pokonała Marlene Hunger, a Wojciech Kordyalik (+90kg) wygrał z Movli Borchaschvilim. Co ciekawe Austriak później triumfował w walce z Węgrem Richardem Sipoczem, który dzień wcześniej został po raz 7 w swojej karierze Mistrzem Europy.

Mistrzostwa Polski Młodzików: drugi tytuł Zuzanny Banaszewskiej w 2022 roku

Po zdobyciu złotego medalu w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzież), w sobotę Zuzanna Banaszewska (+70kg) zwyciężyła w Kielcach w Mistrzostwach Polski Młodzików.

Jednocześnie Zuzanna Banaszewska po raz drugie sięgnęła po tytuł w MP Młodzików, poprzednio w 2021 roku w -70kg. W tamtym sezonie w Pile wygrała też m.in. Martyna Skorupińska -57kg. Dzisiaj ponownie była najlepsza w tej kategorii wagowej.

Młodzieżowe ME w Sarajewie: Aleksandra Kowalewska tuż za podium

Dobrze spisała się 18-letnia Aleksandra Kowalewska (-70kg) w debiucie w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy do lat 23. Polska judoczka zajęła 5 miejsce. Na 7 lokacie sklasyfikowana została Kinga Wolszczak (+78kg).

Po zdobyciu srebrnego medalu w pierwszym starcie seniorskim, w Pucharze Europy w słoweńskim Celje-Podcertek, dzisiaj podopieczna trenera Pawła Nastuli była blisko podium w MME.

Młodzieżowe ME w Sarajewie: Polacy na miejscach 9-16

Paulina Szlachta (-48kg), Aleksandra Sokołowska (-63kg) oraz Dominik Król i Adam Stodolski (-73kg) zajęli miejsca 9-16 w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Sarajewie. 28 października (piątek) jest Światowym Dniem Judo.

Aleksandra Sokołowska wygrała z Chorwatką Ines Filipović, zaś w 1/8 finału przegrała z Włoszką Flavią Favorini. Na tym samym etapie zawodów Paulina Szlachta (-48kg) uległa w walce o ćwierćfinał Portugalce Raquel Brito. Z kolei Izabella Socha (-57kg) w 1/16 finału nie sprostała Hiszpance Adrianie Rodriguez Salvador.

Młodzieżowe ME w Sarajewie: Kinga Wolszczak spotka się w ćwierćfinale z Ukrainką Semchenko

Kinga Wolszczak zmierzy się z Ukrainką Dianą Semchenko w ćwierćfinale kategorii +78kg Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Sarajewie. W czwartek odbyło się losowanie turnieju, w którym weźmie udział 10 Biało-Czerwonych. Zawody indywidualne zaplanowano na piątek i sobotę, a drużyn mieszanych – na niedzielę.

W przypadku zwycięstwa, w półfinale Kinga Wolszczak (ćwierćfinalistka ME seniorek) spotka się z Turczynką Hilal Ozturk albo Mołdawianką Oxaną Diacenko.

Biało-Czerwoni powalczą na dwóch kontynentach

Bardzo ciekawie zapowiada się ostatni weekend października (29-30.10) w krajowym i międzynarodowym judo. Nasi reprezentanci startować będą w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodziczek, Pucharze Europy Kadetów i seniorskim Perth Oceania Open.

Mistrzostwa Polski Młodzików: Bielawska i Michalak wystąpią w Kielcach

Zwycięzcy Pucharu Europy w Rydze Emilia Bielawska (-57kg) i Franciszek Michalak (-55kg) wystąpią w najbliższych weekend 29-30 października w Kielcach w Mistrzostwach Polski Młodzików. Rywalizować będą judocy urodzonych w 2007 i 2008 roku.

Ubiegłoroczny turniej tej rangi odbył się w Pile. Wśród złotych medalistów była grupa zawodniczek i zawodników, którzy także w tym sezonie są w grupie młodzików. Triumfowali m.in. Julia Herbut -40kg, Natasza Potok -44kg, Wiktoria Dziob -48kg, Martyna Skorupińska -57kg, Zuzanna Banaszewska -70kg, Konrad Zdanowski -42kg, Szymon Lampart -50kg.