Czerwiec 2023

Puchar Europy Juniorów – Grzegorz Teresiński powalczy o 5 medal

Po trzech złotych i jednym brązowym, Grzegorz Teresiński (+100kg) powalczy o piąty medal w tegorocznym cyklu Pucharu Europy Juniorów. W dniach 1-2 lipca zawody odbędą się w niewielkim słoweńskim mieście Slovenj Gradec (100 km od Lublany).

- W lipcu mam zaplanowane dwa starty: w Słowenii oraz Niemczech – mówi 20-letni Grzegorz Teresiński, który zwyciężył w Poznaniu, Sarajewie i Coimbrze, a 3 miejsce zajął w Pradze.

Igrzyska Europejskie: dzisiaj ślubowanie, jutro losowanie, turniej 1 lipca

Dzisiaj o g. 20:00 reprezentacja polskich judoków złoży oficjalne ślubowanie przed startem w Igrzyskach Europejskich. Jutro Biało-Czerwoni poznają rywali w losowaniu turnieju drużyn mieszanych. Turniej IE i jednocześnie Mistrzostwa Europy w tej konkurencji odbędą się 1 lipca w Krynicy-Zdroju.

- Kończymy zgrupowanie w Bytomiu, w godzinach popołudniowych będziemy już w Krynicy-Zdroju, a wieczorem czeka nas miła uroczystość, tzn. ślubowanie – mówi Paweł Zagrodnik, trener kobiecej reprezentacji Polski.

Hungary Masters: siedmioro Polaków uzyskało kwalifikację

Siedmioro naszych judoków – sześć zawodniczek i jeden zawodnik – zagwarantowało sobie występ w prestiżowym turnieju Masters, który odbędzie się w dniach 4 – 6 sierpnia w Budapeszcie.

Prawo startu mają judoczki i judocy z miejsc 1-36 w rankingu światowym w poszczególnych kategoriach wagowych.

Z polskiej reprezentacji w węgierskiej stolicy mają szansę rywalizować: -52kg Aleksandra Kaleta, -57kg Julia Kowalczyk, -63kg Angelika Szymańska, -70kg Katarzyna Sobierajska, -78kg Beata Pacut-Kłoczko, +78kg Kinga Wolszczak oraz -73kg Adam Stodolski.

Tomasz Jopek: progres jest widoczny, Polacy w czołówce

- Progres u naszych reprezentantów jest widoczny, Polacy są w czołówce kontynentalnej, wysoko też w rankingu światowym. Szkoda, że zabrakło kropki nad “i” w postaci medalu – mówi trener kadry narodowej Tomasz Jopek po Mistrzostwach Europy Kadetów w portugalskim Odivelas.

Igrzyska Europejskie: Michał Jędrzejewski – doping i atmosfera na innym poziomie

- W tego typu zawodach atmosfera i doping jest zdecydowanie na innym poziomie, niż w turnieju indywidualnym – mówi Michał Jędrzejewski (-100kg), Wicemistrz Europy Juniorów, zapowiadając sobotnie (1 lipca) Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych w Krynicy-Zdroju.

Tegoroczne mistrzostwa są szczególnie prestiżowe, bowiem została włączone do programu Igrzysk Europejskich Kraków/Małopolska 2023. Team mixed jest konkurencją olimpijską.

Piotr Kuczera awansował na 41 miejscu w rankingu światowym

Po udanym występie w Grand Slamie w Mongolii Piotr Kuczera awansował z 51 na 41 miejsce w rankingu światowym kategorii -100kg.

Polak, który wygrał 3 z 5 walk w Ułan Bator, m.in. z zajmującym 4 pozycję na liście IJF Kanadyjczykiem Kyle’m Reyesem, zgromadził dotychczas 1155 pkt. A przecież nie startował od 11 miesięcy w zawodach międzynarodowych.

W wadze +100kg w Mongolii startował Kacper Szczurowski. W klasyfikacji światowe jest 44, co oznacza awans o 2 lokaty w porównaniu do poprzedniego notowania.

Z Polek i Polaków najwyżej w rankingu światowym są:

Reprezentacyjne lipcowe zgrupowania krajowe i zagraniczne

W najbliższą sobotę, 1 lipca w Krynicy-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych w ramach Igrzysk Europejskich Kraków/Małopolska 2023. Po tych zawodach kadra narodowa judoczek i judoków rozpocznie cykl letnich krajowych i zagranicznych zgrupowań.

Biało-Czerwonych czeka prestiżowy start przed własną publicznością w Krynicy-Zdroju, a zaraz po nim juniorzy i kadeci wezmą udział w hali zawodów w bezpłatnym campie. Zaplanowano trzy sesje treningowe w hali IE. Zajęcia poprowadzą trenerzy reprezentacji wraz z medalistką Igrzysk Olimpijskich Anetą Szczepańską.

ME Kadetów: Zuzanna Banaszewska wśród najlepszych na Starym Kontynencie

Podobnie jak wczoraj Emilia Bielawska (-57kg), Magda Glubiak (-63kg) i Szymon Szulik (-66kg), również w sobotę Zuzanna Banaszewska (+70kg) zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Europy Kadetów w Odivelas. Turniej w Portugalii potwierdził, że polska młodzież należy do kontynentalnej czołówki.

Pojedynek o brązowy medal przegrała w dogrywce z Estonką Emmą-Melis Aktas. Walka trwała ponad 5 minut.

Wcześniej Zuzanna Banaszewska wygrała przed czasem z Turczynką Hayrun Nisa Ardic i w ćwierćfinale z Czeszką Marie Kosnarovą.

Special Olympics World Games: Polacy ze złotem i srebrem

Świetny występ polskich judoków - Mirosław Kostka zdobył złoty medal, a Angelika Stachowiak srebrny w Special Olympics World Games - Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbywają się w Berlinie.

Mirosław Kostka (M09b) wyprzedził Estończyka Ulo Tuulinga, Rumuna Davida Lemniana oraz Fina Markus Vainio.

Z kolei Angelika Stachowiak zajęła 2 miejsce, za Holenderką Joyce Gelderblom. Na 3 lokacie Finka Petra Kujansuu, a na 4 Belgijka Alexandra Hamilton.

Trenerką reprezentacji Polski jest Paulina Dąbrowska.