Historyczne MŚ Kadetów dla Polski. Zuzanna Banaszewska z brązem!

To najlepszy występ Polaków w Mistrzostwach Świata Kadetów. Po czwartkowym złotym medalu Szymon Szulika w kategorii -66kg, dziś w Zagrzebiu brąz wywalczyła Zuzanna Banaszewska w wadze +70kg. Gratulacje dla wszystkich trenerów pracujących z naszymi judokami.

Zuzanna Banaszewska (UKJ Lemur Warszawa), ćwierćfinalistka tegorocznych Mistrzostw Europy, turniej rangi MŚ rozpoczęła od zwycięstwa z Brazylijką Dandarą Camilo (1/16 finału) w 3.46 min (2x waza-ari).

W 1/8 finału polska judoczka wygrała z Rumunką Roxaną Visą 3.28 ippon, zaś w ćwierćfinale poniosła porażkę z Japonką Tomoką Inoue w 2 min .

Decydujące sobotnie pojedynki Zuzanna Banaszewska bardzo szybko rozstrzygnęła na swoją korzyść, w repasażu z Guldaną Tengelbayevą z Kazachstanu 0.16 min ippon i o brązowy medal z Tunezyjką Zeineb Troudi 1.28 min ippon.

Wcześniej w chorwackiej stolicy po złoto, pierwsze w historii polskiego judo w MŚ Kadetów, sięgnął Szymon Szulik (KS Polonia Rybnik). Pokonał aż 5 przeciwników.

W kadrze narodowej, prowadzonej przez trenera Tomasza Jopka (główny szkoleniowiec) i trenerów współpracujących, byli też Maria Jesionek (-52kg/UKJ Lemur Warszawa), Emilia Bielawska (-57kg/Hato Judo Warszawa) i Magda Glubiak (-63kg/GKS Czarni Bytom).

W tym roku w Mistrzostwach Europy w portugalskim Odivelas 5 miejsce zajęło czworo Biało-Czerwonych: Emilia Bielawska (-57kg), Magda Glubiak (-63kg), Zuzanna Banaszewska (+70kg) i Szymon Szulik (-66kg).

Z kolei w historii MŚ polscy judocy wywalczyli dotąd 4 medale, poza dwoma zdobytymi w edycji 2023, wcześniej na podium stanęły: Anna Dąbrowska (-57kg) brąz w 2015 roku i Natalia Kropska (-57kg) srebro w 2017 roku.