Mistrzostwa Świata i Europy: tegoroczne sukcesy Polaków w weteranach i judo kata

W 2023 roku polscy judocy z sukcesami startowali w Mistrzostwach Świata i Europy weteranów. Dorobek medalowy poprawili też nasi kadrowicze w judo kata, a na podium znalazła się utalentowana para Aleksandra Masternak/Patryk Urban.

W Mistrzostwach Europy w słoweńskim Celje-Podčetrtek Aleksandra Masternak i Patryk Urban zdobyli brązowy medal w konkurencji Nage No Kata. Na 4 miejscu uplasowali się zaś: seniorzy Bartosz Machna/Dawid Kajdy w Nage No Kata i juniorzy Antoni Ptak/Stanisław Ptak w Ju No Kata, Oliwia Cichy/Kevin Jeremiasz w Katame No Kata.

Niestety medali nie wywalczyli Polacy w Mistrzostwach Świata w Abu Dhabi, gdzie świetnie spisali się nasi kadrowicze w rywalizacji weteranów.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Krzysztof Wiłkomirski (-73 kg) po raz 4 z rzędu i Jacek Gemza (-100kg) 2 raz w karierze zostali Mistrzami Świata. Łącznie Biało-Czerwoni wywalczyli 9 medali.

43-letni Krzysztof Wiłkomirski (M3) wygrał MŚ weteranów także w 2019, 2021 i 2022 roku. Z kolei 61-letni Jacek Gemza (M7) powtórzył sukces z 2018 roku.

Po srebrne krążki sięgnęli Stanisław Pazgan -66kg (M7), Radosław Gajdamakin -81kg (M4), Dawid Jurkiewicz -90kg (M3). Brązowymi medalistami zostali: Ryszard Wichan -60kg (M9), Dariusz Pawłowski -81kg (M6), Sławomir Kamiński -100kg (M6) i Edward Spraski +100kg (M9). W klasyfikacji medalowej reprezentacja Polski uplasowała się na wysokim 10 miejscu w gronie 63 biorących udział w Mistrzostwach Świata krajów.

Wcześniej odbyły się ME w Słowenii (Celje-Podčetrtek) polscy judocy-weterani sięgnęli po 20 medali – 1-7-12. Mazurka Dąbrowskiego wysłuchał Jacek Gemza w kategorii wagowej -100kg.

Wicemistrzami Starego Kontynentu zostali: Ryszard Wichan -60kg, Stanisław Pazgan -66kg, Maciej Zamęcki -66kg, Krzysztof Wiłkomirski -81kg, Andrzej Rodzoch -81kg, Roman Janiszewski -90kg, Grzegorz Kupczyński -100kg, a brązowe krążki zdobyli: Krzysztof Czupryna -66kg, Krzysztof Kaczmarek -66kg, Ireneusz Łukowski -66kg, Andrzej Klimas -66kg, Iwona Osenkowska -70kg, Piotr Pojawa -81kg, Waldemar Banaszak -90kg, Sławomir Matejczyk -90kg, Michał Zamęcki -90kg, Sławomir Kamiński -100kg, Sławomir Paduch -100kg, Jolanta Brożyna +78kg. Drużyna (M5-M7) zdobyła brązowy medal.