Qingdao Masters 2019: Julia Kowalczyk przed tokijską powtórką

Już od kilku dni Julia Kowalczyk (-57kg), brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorek w Tokio, przebywa w chińskim Qingdao, gdzie przygotowuje się do debiutu w prestiżowych zawodach Masters 2019. W Azji trenuje z Pawłem Zagrodnikiem, 5 zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

- Julia Kowalczyk, która tak świetnie spisała się podczas Mistrzostw Świata w Japonii, przyjechała kilka dni wcześniej przed chińskimi zawodami. Mamy nadzieję na jej kolejny bardzo udany występ, ale również wszystkich pozostałych naszych reprezentantów – mówi trener Paweł Zagrodnik, który jako zawodnik 2-krotnie startował w turnieju Masters.

Jeszcze kilka lat temu w Mastersie występowali judocy i judoczki z TOP 16 rankingu światowego, a obecnie rozszerzono listę uczestników do 36 osób w każdej kategorii wagowej kobiet i mężczyzn. W wadze -57kg walczyć będą Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik) i Anna Borowska (KS Kejza Team Rybnik).

- Za moich czasów nie było też repesaży, przegrywający w ćwierćfinałach odpadali z turniejów. W pierwszej edycji w 2010 roku w południowokoreańskim Suwonie pokonałem Japończyka Tatsuaki Egusę, a w walce o półfinał przegrałem z Rosjaninem Alimem Gadanovem. Na pewno z repasażami jest lepiej, bo wciąż jest szansa zdobycia medalu – dodał 32-letni Paweł Zagrodnik.

W kat. -57kg zgłoszonych jest 31 judoczek, w tym aktualna Mistrzyni i Wicemistrzyni Świata – Kanadyjka Christa Deguchi i Japonka Tsukasa Yoshida, z którą Julia Kowalczyk przegrała w ćwierćfinale MŚ. Oprócz Polki, brąz w Tokio zdobyła też Brazylijka Rafaela Silva, która niedawno została przyłapana na stosowaniu zabronionych środków. W Qingdao zabraknie także Brytyjki Nekody Smythe-Davis, czy też Francuzki Helene Receveaux.

Z grona rywalek Julii Kowalczyk z ostatnich MŚ, w Chinach walczyć będą także Izraelka Timna Nelson Levy, Rosjanka Daria Mezhetskaia i – przeciwniczka z walki o brązowy medal – Bułgarka Ivelina ilieva.

W dniach 12-14 grudnia w chińskim Qingdao powalczy jeszcze pięcioro Biało-Czerwonych -52kg Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa), -63kg Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław), -70kg Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk), -78kg Beata Pacut (GKS Czarni Bytom), +100kg Maciej Sarnacki (TS Gwardia Olsztyn). Wszyscy swoich przeciwników poznają w środę 11 grudnia.